5.27.2010

O Rasancu


Rasanac je jedno od 34 nacelje opstine Petrovac na Mlavi. Nalazi se na saobracajnici Pozarevac-Petrovac-Zagobica-Bor. Kroz rasanac protice reka mlava, ciji je izvor iz Zagubickog vrela. Staro selo Rasanac je locirano istocno od puta Pozarevac-Petrovac, dok se drugi, noviji deo nacelja proteze kraj puta Pozarevac-Petrovac i Rasanac-Orljevo. Na toj raskrsnici se doseljavaju domacinstva iz perifernih delova Rasanca i zaseoka Pribic.


Izgradjeni su, sem doma kulture, skoro svi vitalni objekti za mestane Rasanca : Osnovna skola, zdrastvena stanica, veterinarska stanica, posta crkva.

Selo rasanac ima 310 domova ca 1192 zitelja, nalazi se na nadmorskom visinom od 100-242 m. povrsin atara iznosi 1902 ha. Vodom se snabdeva iz bunara i sa izvora, od kojih su : izvory lu mosu mjaj, izvoru lu skodrjenj, izvoru lu dobrenj, izvoru lu markonj, izvoru lu bunsjonj. Jedan od jacih izvora nalazi se kod zdrastvene stanice.


Dom kulture je izgradjen i poceo sa radom 1948 godine, zdrastvena stanica je pocela da radi u privatnoj zgradi 1948 godine i posta takodje 1948 godine, veterinarska stanica 1955 godine, osnovna skola zapocela je jos 1833 godine. Izgradnja crkve zapocelo je 1992 godine, deciji vrtic i likovna galerija « DJOTOLA » otvoreni su 2007 godine.
Prva sijalica zasijala je y Rasancu 1956-57 godine. A telefonizacija 1992 godine.
Rasanac je centar y malom za selo Orljevo, Dubocka i Starcevo.
Pazarni dan u Rasancu je nedelja.
Ostaci praistorijskih naselja nedjenih na lokalitetu obljez, poticu iz vremena vincaske kulture, tacnije receno, negde oko 4500 godina pre nase ere. Ovaj lokalitet jos nije istrazen.


Iz Branicevskog teftera, turski popis 1467 godine, saznajemo da je Rasanac tada imao 36 kuca i 2 vodenice na reci Mlavi. U to vreme je Rasanac pripadao Zdrelu a zitelji su bili srbi. Iako nisu imali crkvu bili su vernici jer se iz popisa vidi da su imali popa. Slave su : Svet Arhengel, Sveti Jovan, Mitrovdan, Velika Gospojina a seoska zavetina je Trojica.
Turski popis nam pokazuje cime su se te 1467 godine bavili zitelji Rasanac. Oni su turcima davali decetinu od : Psenice – 80 Lukna, Jecma – 25, Zobi – 22, Proso – 15, Sociva – 10 aspri, Lana – 50, Meda – 50, Povrca - 34, Drva – 17 kola, Cena – 17. Porez na svinje – 56 Aspri, od mlina – 300 aspri, od zira gorunovog – 300 aspri.


Rasanac su osnovali zitelji koji su dosli iz stare Srbije iz Raske.
U izvestaju maksima Radkovica 1783 god. Stoji: « Rasanci odstojit od kamenova jedan sahat, hljebov 30, zdje potrebovalo bi cerkov da se sparvit, i svjestenik da se naredit. »
Znaci ljudi iz Raske – Rasanci bili su povod da se ime sela izvede iz imena kraja odakle su dosli.


Zbog cestih ratnickih pohoda varvarskih naroda, ovde se nije moglo dugo da zivi. Moralo se u sumu i planinu. Te migracije su trajale do Milosevog vremena koji je trazio da se ovi predeli naselje. Tako su pocetkom 18 veka citave porodice dolazile iz « PREKA » krajine iz Erdelja, i taj zivalj je bio i ostao tu do dansnjih dana.


Ove porodice su vlaskog porekla a istrazivanja su pokazala da su oni i do danasnjih dana zadrzali svoje obicaje, kulturu i religiju.

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire